معرفی شهر بیرجند

» معرفی شهر بیرجند

قلعه بیرجند

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی ، شرق ایران است .این شهر به دلیل صادرات زعفران و فرش دستباف مشهور است. بیرجند شهری با رشد سریع و مرکز اصلی تجارت در شرق ایران است. این شهر دو قلعه داشت ، یکی در زمین مرتفع برجسته در جنوب و دیگری در زمین کم ارتفاع در شمال شهر. محوطه شهر قدیمی حدود سه مایل بود و دارای چند باغ و مزارع سرسبز بود که در بخشهای جنوبی به کشمان معروف بودند.بیرجند دارای موقعیت استراتژیک بالا در قسمت شرقی ایران است، تقریباً در نیمه راه زاهدان و مشهد واقع شده است و به موجب این موقعیت جغرافیایی ، در هر دو جنگ جهانی ، نقش مهمی ایفا کرد.

این شهر که توسط رودخانه خوسف (معمولاً خشک) تقسیم می شد. این منطقه دارای پشم محلی بسیار عالی است و فرش سازی یکی از مهمترین صنایع بیرجند باقی مانده است.

نام "بیرجند": نام اصلی این شهر بیرجند است که به صورت برجان ، بیرجند ، برکن و بیرگند نیز نوشته شده است.

قلعه بیرجند قدیمی ترین بنای این شهر در مساحت 3000 متر مربع است که قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد و فقط کاربرد نظامی دارد. از بالای قلعه می توانید نمای کاملی از شهر را که مشخص نیست را مشاهده کنید. این قلعه از آجرهای خشت و گل ساخته شده است و از دوره صفویه تا قاجار ، از مردم این شهر در برابر حمله دشمنان ، به ویژه ترکمن ها و ازبک ها محافظت میکند. قلعه بیرجند در دوره قاجار به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. طبق شواهد موجود ، این قلعه توسط گورهای زیرزمینی و قنات قصبه به مراکز مهم شهر پیوند داده شده است.اکنون در این قلعه یک کافه و رستوران نیز وجود دارد. آخرین مطالب این وبلاگاستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
آموزش آشپزی سبزینهآموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه جدیدترین دسر ها ، غذاهای ایرانی و خارجی
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان  ساخت وبلاگ