معرفی شهر بیرجند

» معرفی شهر بیرجند

قلعه بیرجند

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی ، شرق ایران است .این شهر به دلیل صادرات زعفران و فرش دستباف مشهور است. بیرجند شهری با رشد سریع و مرکز اصلی تجارت در شرق ایران است. این شهر دو قلعه داشت ، یکی در زمین مرتفع برجسته در جنوب و دیگری در زمین کم ارتفاع در شمال شهر. محوطه شهر قدیمی حدود سه مایل بود و دارای چند باغ و مزارع سرسبز بود که در بخشهای جنوبی به کشمان معروف بودند.بیرجند دارای موقعیت استراتژیک بالا در قسمت شرقی ایران است، تقریباً در نیمه راه زاهدان و مشهد واقع شده است و به موجب این موقعیت جغرافیایی ، در هر دو جنگ جهانی ، نقش مهمی ایفا کرد.

این شهر که توسط رودخانه خوسف (معمولاً خشک) تقسیم می شد. این منطقه دارای پشم محلی بسیار عالی است و فرش سازی یکی از مهمترین صنایع بیرجند باقی مانده است.

نام "بیرجند": نام اصلی این شهر بیرجند است که به صورت برجان ، بیرجند ، برکن و بیرگند نیز نوشته شده است.

قلعه بیرجند قدیمی ترین بنای این شهر در مساحت 3000 متر مربع است که قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد و فقط کاربرد نظامی دارد. از بالای قلعه می توانید نمای کاملی از شهر را که مشخص نیست را مشاهده کنید. این قلعه از آجرهای خشت و گل ساخته شده است و از دوره صفویه تا قاجار ، از مردم این شهر در برابر حمله دشمنان ، به ویژه ترکمن ها و ازبک ها محافظت میکند. قلعه بیرجند در دوره قاجار به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. طبق شواهد موجود ، این قلعه توسط گورهای زیرزمینی و قنات قصبه به مراکز مهم شهر پیوند داده شده است.اکنون در این قلعه یک کافه و رستوران نیز وجود دارد. آخرین مطالب این وبلاگثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
استخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان  ساخت وبلاگ