خانه مشروطه

» خانه مشروطه

خانه مشروطه


خانه مشروطه

خانه مشروطه خانه ای دو طبقه و بزرگ با مساحت 1300 متر مربع است که ساخت آن به سال 1247 برمی گردد. در آن زمان شخصی به اسم «حاج ولی معمار» این خانه را با معماری جذابی از سنگ، آجر و خشت ساخت. این خانه روزگاری خانه شخصی حاج مهدی کوزه ‌کنانی بود، او بازرگان و آزادی خواه بود برای همین برای کمک به آزادی خواهی، مشروطه خواهان را پشتیبانی مالی می کرد و این خانه را در اختیار شان قرار داد تا در اینجا جمع شوند، جلسه بگیرند، مشورت کنند و تصمیم های مهم بگیرند.

خانه مشروطه خانه ای دو طبقه و بزرگ  با مساحت 1300 متر مربع است که ساخت آن به سال 1247 برمی گردد.

از ویژگی‌ های معماری قاجاری که در این بنا هم دیده می‌ شود: تزیینات بی‌ نظیر، نورگیرها و چشم‌ اندازهایی موسوم به کلاه‌ فرنگی (ساختمان‌ های تزیینی شاهانه که معماری آن‌ ها نیمی ایرانی و نیمی اروپایی است)، ستون‌ ها و سرستون‌ های دارای گچبری، درهای منبت‌ کاری شده و پنجره‌ های ارسی است که هرکدام به نوبه‌ ی خود ذوق و هنر ایرانی را به نمایش می‌ گذارند.

این خانه که در سال 1367 به مالکیت سازمان میراث فرهنگی در آمد از آثار ملی ایران است و در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است.

در سفر به تبریز و بازدید از خانه مشروطه، حتما در طبقه دوم از سرسرا و اتاق مشرف به حیاط دیدن کنید چون زیباترین قسمت این خانه است و با در و پنجره ‌های مشبک با شیشه الوان تزئین شده است. اتاق های جانبی (گوشوار) سقفی چوبی دارند که با هشت ضلعی های برجسته تزئین شده اند و برای زیبایی درهای چوبی هم از طرح های برجسته اسلیمی و گل و برگ استفاده شده است. خانه مشروطه دسترسی راحتی دارد و از آنجایی که در نزدیکی بازار سنتی تبریز است می توانید بعد از بازدید از آن به بازار تاریخی تبریز هم سر بزنید.

وبلاگ سفر/تور/گردشگری - safar


آخرین مطالب این وبلاگاستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
آموزش آشپزی سبزینهآموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه جدیدترین دسر ها ، غذاهای ایرانی و خارجی  ساخت وبلاگ